Zničia sociálne siete svet ako ho poznáme?

Autor: Ivo Nesrovnal | 27.9.2020 o 20:27 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  516x

Uplynulé dni som mal možnosť prečítať si jednu zaujímavú knihu a pozrieť dobrý dokument. Novú knihu  Anne Applebaum Súmrak demokracie - Zvodné lákadlo autoritárstva a film The Social Dilemma z produkcie Netflixu.

Hovoria aj o tom, ako sociálne siete ovplyvnili vnímanie sveta, v ktorom žijeme a politiky na všetkých úrovniach. Aj v našom geografickom priestore sa ukazuje, že doterajšia politika sa zmenila z riešenia reálnych problémov na zábavu a presmerovanie pozornosti užívateľa či už na nepodstatné drobností, alebo v horšom prípade na šírenie lží, poloprávd, nenávistí a xenofóbie.

Ďalšou rovinou je skutočnosť, že rôzne diktátorské a autoritárske režimy sa naučili používať internet ako zbraň v medzinárodnej politike. Na mnohých príkladoch za posledné roky sme videli, že ho používajú na šírenie propagandy a na zasahovanie do politiky demokratických štátov. Napríklad vo volebných kampaniach alebo pred referendami. Výsledkom je, že aj internet a sociálne siete v stave akom sú dnes, prispievajú k rozdeleniu sveta na slobodný a neslobodný. 

Ak sa niečo v tomto nezmení a vývoj bude pokračovať ďalej ako doteraz následky môžu byť veľmi vážne. Politika vždy bola aj o marketingu, dnes však ako keby marketing obsiahol všetko. Nie sú dôležité reálne výsledky, ale virtuálna realita, ktorú vytvoríme. A všetkého schopní ľudia, alebo rôzni PR experti, ktorí tak vážnu vec ako politika berú len ako svoju hru, to môžu využiť napríklad vo voľbách v nejakom štáte, v komunálnych voľbách, alebo aj v tak vážnej veci ako bolo referendum o Brexite. 

Ako píše Anne Applebaum, "V minulosti sa väčšina politických diskusií viedla v zákonodárnych zboroch, v novinových komentároch, v televíznom štúdiu či v bare, kým dnes sa často odohrávajú online, vo virtuálnej realite, kde sa jednotliví používatelia cítia izolovaní jeden od druhého aj od preberanej otázky, kde môže byť každý anonymný a nikto nemusí preberať zodpovednosť za svoje slová. Reddit, Twitter a Facebook sa stali ideálnymi médiami na iróniu, paródiu a cynické mémy: ľudia si ich otvárajú, posúvajú obrazovku a zabávajú sa. Nečudo, že odrazu vyhrávajú voľby ironickí, parodickí, či zábavní politickí kandidáti." Takýto kandidáti však nikde na žiadnej úrovni v realite žiadnu skutočnú robotu robiť nedokážu. 

Svet tradičných novín, televízie a rozhlasu napriek svojim nedokonalostiam udržiaval debatu v určitých medziach, nezávislé regulačné úrady vo väčšine skutočne demokratických krajinách by nikdy nedovolili, aby tieto médiá šírili otvorené lži a konšpiračné teórie. V knihe Súmrak demokracie, autorka uvádza, že "dominancia celoštátnych televíznych vysielateľov – v Británii BBC a v Spojených štátoch tri hlavné televízne siete – a široko rozkročených novín, ktoré sa opierali o širokú inzerciu, znamenala, že vo väčšine západných krajín sa zväčša viedla jedna celonárodná diskusia. Názory sa rôznili, ale väčšina ľudí sa aspoň sporila v dohodnutých medziach. Ten svet sa pominul." A práve preto treba hľadať riešenie, čo ďalej.  Čo najskôr by sme mali nájsť reálne nástroje, ako vrátiť celospoločenskú debatu k jej umiernenej podobe o skutočných problémoch a zvrátiť čoraz viac rastúcu polarizujúcu spoločnosti takmer v každom ohľade, kým je ešte čas. To, že tu diskutujeme o veciach typu, že nemáme nosiť rúška, alebo Covid-19 neexistuje, že svet riadi nejaká tajná elita alebo Zem nie je guľatá jednoducho ukazuje, kam sa môže všetko zvrhnúť.

Iste sociálne siete a internet v mnohom uľahčili život a prispeli k rozvoju spoločnosti. Tak isto ako kedysi vynájdenie kníhtlače alebo rozhlasové a televízne vysielanie. Ale každá minca má dve strany. Aj kniha Súmrak demokracie aj film The Social Dilemma uvádzajú, že priestor sociálnych sieti by mal byť viac regulovaný. A nemali by sme zabúdať ani na tradičné médiá, ktoré tu existujú - tlač, rozhlas, televízia. V týchto bude spravodajstvo vždy objektívnejšie, pretože sú pod silným dohľadom. U nás napríklad podľa zákona o vysielaní a retransmisii alebo zákona o periodickej tlači. Pre šírenie lží, poloprávd a nenávistí na sociálnych sieťach nič efektívne zatiaľ nemáme a preto by sme mali aspoň učiť ľudí, aby k informáciám, čo tam nájdu pristupovali s maximálnou obozretnosťou.

Nástup internetu a sociálnych sietí znamená, že žijeme prelomovú dobu. Ale to už je osud ľudstva, svet sa vyvíja a mení. Tak ako sme si poradili a prispôsobili sa vynálezom ako kníhtlač, rozhlas a televízia, musíme si poradiť aj s internetom a sociálnymi sieťami. Som presvedčený, že receptom je stará a osvedčená pravda, že so slobodou musí ruka v ruke ísť aj zodpovednosť. Dnes, keď tvorcom obsahu už nie sú len úzke a kontrolované skupiny novinárov, musí niesť zodpovednosť a strpieť pravidlá v podstate každý, kto vytvára obsah a ponúka ho cez sociálne siete. To musí byť základný funkčný princíp demokracie. To znamená toho systému, ktorý priniesol ľudstvu rozmach ľudských práv a rast životnej úrovne, technologický rozvoj i vynálezy ako samotný internet a sociálne siete. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viaceré mestá hlásia preťažené odberné miesta

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?