Ftáčnikov vzorec

Autor: Ivo Nesrovnal | 24.2.2014 o 9:44 | (upravené 24.2.2014 o 10:17) Karma článku: 16,95 | Prečítané:  2305x

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik sa často a rád prezentuje svojimi úspechmi. Úplne najradšej sa fotí pred nejakým vydareným projektom, no keďže ich bolo zatiaľ pramálo, tak si aspoň zvoláva tlačovky a veľa na nich o týchto projektoch rozpráva. Svojou poslednou tlačovou konferenciou však už zašiel priďaleko. Rozhodol sa pochváliť, ako na magistráte úspešne bojuje proti korupcii. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa pánu primátorovi doteraz v tomto jeho neľútostnom boji darilo naozaj.

V prvom rade treba pripomenúť, ako získal historické prvenstvo. Stal sa prvým primátorom v histórii mesta, ktorý porušil ústavný zákon, konkrétne zákon č. 357/2004 Z. z. O ochrane vereného záujmu. Podľa článku 5 odst. 2 tohoto zákona žiadny verejný funkcionár nesmie prijať a vykonávať funkciu v orgánoch súkromných spoločností ak nie je spojená s účasťou mesta v tejto firme. Bratislava v Komunálnej poisťovni účasť nemá, pričom primátor tam pôsobil za odmenu. Podľa iného zákona musí každý verejný činiteľ sám o takejto svojej práci informovať. Ftáčnik vyše roka mlčal ako hrob, k priznaniu ho prinútilo až odhalenie médií. Za toto porušenie zákona dostal pokutu vo forme odobratia platu primátora po dobu šiestich mesiacov. Ďakujeme veľmi pekne za toto prvenstvo, pán Ftáčnik.

To však nie je ani zďaleka všetko. Primátor stihol za niečo viac ako tri roky svojho pôsobenia vyrobiť množstvo škandálov a podozrení, ja však pre účely tohto blogu vyberiem tri, pri ktorých sa opakuje tzv. Ftáčnikov vzorec:

1. V roku 2012 musel primátor Ftáčnik zrušiť súťaž na postrek komárov, pretože týždenník Plus 7 dní zistil, že podmienky súťaže boli voči ostatným účastníkom diskriminačné, keďže jednou z nich bol aj "certifikát o zavedení systému manažérstva informačnej bezpečnosti", ktorý spĺňala iba jedna firma.

2. Ďalším vážnym prešľapom bola súťaž na trolejbusy, ktorú vypísal Dopravný podnik tak, aby bola zvýhodnená jedna firma. V podmienkach súťaže bol neprimerane zvýhodnený výrobca   päťdverových trolejbusov. Najprv primátor tvrdil, že sa už súťaž zrušiť a opakovať nedá, potom keď celý tender rozoberali médiá a výhrady mala dokonca aj EÚ, tak sa už zrazu zrušiť dala.

3. Zatiaľ posledným odhaleným škandálom je zaplatenie takmer 900 tisíc eur za decembrovú  zimnú údržbu, hoci december 2013  bol mimoriadne teplý a suchý. Primátor Ftáčnik vyše troch rokov toleruje takúto zmluvu, podľa ktorej musí platiť za zimnú údržbu aj v čase, keď vonku svieti slnko. Po odhalení tejto nevýhodnej zmluvy v médiách pripustil, že je pre mesto nevýhodná a sľúbil, že sa s ňou pokúsi niečo urobiť.

Ako vidno, vzorec sa opakuje: očividné zvýhodňovanie niektorých firiem, a v prípade, že na to prídu médiá, otočenie o 180%. A to je len krátky zoznam zo všetkých káuz, ktoré primátor Ftáčnik stihol vyrobiť za tri roky svojho pôsobenia. Ako kandidát na primátora mu budem v kampani postupne všetky jeho prešľapy pripomínať, no zarazilo ma, že sa svojim bojom proti korupcii ešte ide sám pochváliť. Podobnou drzosťou disponuje už azda iba Ftáčnikom podporovaný kandidát na prezidenta Robert Fico a to si teda pán primátor nevybral najlepší vzor.

 

(Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím tu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?