Kasínu v Bratislave už nič nebráni, primátor Ftáčnik nič nedosiahol

Autor: Ivo Nesrovnal | 17.1.2014 o 9:54 | (upravené 17.1.2014 o 10:02) Karma článku: 13,46 | Prečítané:  928x

Pred týždňom som tu upozornil, že TriGranit obnovil sporný projekt a obrátil som sa na primátora Ftáčnika s prosbou, aby Bratislavčanov najprv s megainvestíciou v Jarovciach oboznámil a až potom sa o nej rozhodovalo. Nestalo sa. Bratislavčania nič bližšieho nevedia, vláda napriek tomu projekt podporila,  primátor Ftáčnik nič nedosiahol.

Zábavný park za 1,5 miliardy Eur dostal potvrdenie významnej investície. Údajne bez kasína. Pozornejší rozbor vyjadrení  zúčastnených aktérov svedčí ale o inom a obavy zo skrytých úmyslov sa iba potvrdzujú.

Tak napríklad pán Zászlós 14.01.2014 v rozhovore pre HN s kasínom už nepočíta. S malým a nenápadným dodatkom, že to platí dnes. V iných rozhovoroch firma hovorí o súčasnosti, či  o I. etape.  Za ďalšie etapy ,v budúcnosti,  pochopiteľne firma neručí. Veď kto môže vedieť čo bude zajtra.

Ale firma to už asi tuší, pretože inak by pán Zászlós 14.01.2014 pre SME na otázku o či tam bude stáť kasíno neodpovedal, že  „definitívne osobne to zaručiť nemôžem, pretože logicky, čo keď príde druhý subjekt, ktorý postaví kasíno? Ja nemôžem zaručiť, že tam v lokalite kasíno nebude. Za spoločnosť hovoríme, že kasíno nebude a to je všetko".

A karty ďalej odkryl v rozhovore pre Pravdu 15.01.2014 kde kasíno síce vylučuje, ale opäť iba za „našu spoločnosť". Obdobne sa vyjadril v liste primátorovi Ftáčnikovi, kde síce hovorí o podnikateľskom zámere, ale iba o tom "ktorý je predmetom žiadosti" o významnú investíciu. To pochopiteľne hneď vyvoláva otázku či existujú a aké sú zámery, ktoré nie sú predmetom tejto žiadosti.

Podozreniam zo zakrývania podstaty veci nahrávajú aj zverejnené finančné informácie. Držím investorovi palce, keď si verí, že investíciu 1,5 miliardy Eur mu v dohľadnej dobe a bez dotácií zaplatia aquapark, kongresové centrum,  viacúčelová hala, resp.  5.000 m2 maloobchodu. Aquaparky sú zväčša stratové, viacúčelové haly ešte viac (napr. Flašíkovsko-Bajanovský projekt Danube Arény by Bratislavskú župu stál milióny Eur na dotáciách) a kongresové centrum uprostred polí v Jarovciach...hm?

Takže nie je vylúčený scenár, že TriGranit osvedčením o významnej investícií  vyšachuje samosprávu z rozhodovania, za pomoci štátu postaví multifunkčný projekt, do ktorého z finančných alebo iných dôvodov neskôr vstúpi iný investor, a ten si môže robiť čo chce. Aj kasíno. Čistá hra. Nikto neklamal, všetci sú z obliga. A Bratislavčania budú iba zírať, ako obyčajne.

Aby sme si rozumeli. Bratislava naliehavo potrebuje investície do turizmu, poriadne kongresové centrum a aj ten aquapark. Vďaka každému investorovi, ktorý sa na to podujme.

Ale zároveň už máme dosť nepoctivých projektov, ktoré sa tvária ako verejnoprospešné, ale veľmi rýchlo sa z nich vyliahne obyčajný biznis. Netvrdím, že TriGranit je tento prípad. Ale spôsob ich komunikácie je čudný, neviem prečo to podozrenie nechcú  jednoznačne vyvrátiť.

Aj preto som chcel, aby investor Bratislavčanov najprv oboznámil so všetkými detailmi projektu. Nech ľudia vedia, čo sa chystá.  A prvý, kto to mal žiadať je primátor. Jemu ale informácie nie sú treba. Na vyvrátenie podozrenia či tam kasíno bude mu stačí slovné ubezpečenie, že projekt  bude v súlade s územným plánom.  Aké prosté. Ale chyba lávky. Žiadny územný plán totiž nepozná pojem kasína alebo hazardu. Takže tento projekt bude vždy v súlade s akýmkoľvek územným plánom, pokiaľ tam nebude iba orná pôda. Pán primátor opäť slávne zvíťazil. Hlavne si nepohnevať vládu SMERU, predstierať aktivitu a nič nevyriešiť.

Ale Bratislave nepomohol, ako obyčajne keď mesto pomoc potrebuje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?