Odpoveď primátorovi Ftáčnikovi: Mám problém keď mesto plytvá

Autor: Ivo Nesrovnal | 15.8.2013 o 22:26 | (upravené 16.8.2013 o 8:47) Karma článku: 13,66 | Prečítané:  621x

Vážený pán primátor, Sťažujete sa na  nepresnosti, zamlčania a zavádzania.  Spôsobili ste ich Vy sám.  Nepresnosti, zamlčania a zavádzania  sprevádzajú  totiž  Vašu súťaž od jej začiatku.

Po poriadku:

Že súťaž zrušíte ak vygeneruje iba jedného víťaza v jej podmienkach nikde nie je. K tomu ste sa odhodlali až po tlaku verejnosti, po zmanipulovaných a zrušených súťažiach na postrek komárov alebo nákup trolejbusov.

Súťaž na 36 (vrátane DPH) miliónov Eur Vám údajne odporučili  „odborníci" po vykonanom  „audite".  Najprv ste tvrdili, že audit ste vypracovali v spolupráci so Slovenskou asociáciou Facility menežmentu. Teraz už hovoríte, že sa na ňom zúčastnili aj „odborníci" z magistrátu. Bohužiaľ, dokument, resp. súbor popísaných hárkov papiera, ktorý ste predložili na rokovanie mimoriadnej finančnej komisie žiadnym auditom nie je. Je bez autora, nepodpísaný a bez dátumu. Médiám ste povedali, že nie je  Vaším problémom, že autor audit nepodpísal. Aké prosté. Žiaľ, je to problém. A veľký a  Váš.  Znamená to totiž, že žiadny audit neexistuje a zadanie sa neopiera o žiadne odborné dáta, ale je Vašim (resp. kohosi v pozadí) zbožným prianím.

Naďalej trvám na tom, že súťaž je v rozpore so zákonom č. 377/1990 o Bratislave. Podľa §  11, čl. 5 písm. d) zákona je Mestskému zastupiteľstvu okrem iného vyhradené schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa majetku Bratislavy a kontrolovať hospodárenie s ním. Zákon schválne neurčuje ktoré úkony konkrétne, či predaj, prenájom, zverenie do správy atď. Ide  o všetky úkony, pokiaľ sú dôležité.  Zverenie správy a údržby majetku 118 objektov, 35 organizácií na 8 rokov podľa Vás nie je dôležité pre mesto? Áno na 8 rokov, nie na 4, súťažné podmienky predĺženie umožňujú a síce rokovacím konaním t.j. opäť bez vedomia verejnosti.  Nuž my si myslíme, že to je dôležité, až zásadné  a  myslí si to aj zákonodarca a preto zákon obsahuje túto povinnosť, ktorú Vy opätovne a úmyselne porušujete.

Zásady hospodárenia, na ktoré sa odvolávate upravujú iné veci, túto problematiku nie a ani nemusia, pretože to upravuje zákon, ako norma vyššej právnej sily.

O komisii s poslancami, ktorá má uchádzačov vyberať ste začali hovoriť tiež až teraz. Dúfam iba, že to nebude ďalšia Ftáčnikovská kvázi komisia, s väčšinou úradníkov a neposlancov, kde poslanci nemôžu ani účinne hlasovať, ako je to na meste zvykom (viď súťaž na opravu Starého mosta).

O maximálnej netransparentnosti som presvedčený viac ako predtým.  Súťaž nebola ani v operatívnej porade primátora, nevedeli o nej poslanci ani kontrolór. Ale predovšetkým ste porušili Vaše vlastné sľuby dané vo Vašom  Volebnom programe a  Protikorupčnom minime.

Volebný program Milana Ftáčnika, časť 1, tretia odrážka:  „včas informovať verejnosť o závažných zámeroch mesta a organizovať verejné diskusie k nim". link. O tomto zásadnom zámere ste na stránke mesta informovali 18. júla, t.j. tri týždne po jej vyhlásení v Európskom vestníku.

Ešte horšie ja Vaše Protikorupčné minimum, časť I, Nakladanie s verejným majetkom, bod 4, posledná veta: „ Oznámenie o súťaži zverejniť spravidla minimálne 30 dní pred jej konaním" link.. Verejnosť ste informovali skoro 7 týždňov dní po termíne!! Keď už sa s podmienkami súťaže samozrejme nedalo nič urobiť. Mimochodom, ako sa na správneho menežéra patri, aj Protikorupčné minimum visí na stránke mesta v odlišných verziách.

Finančná komisia Vašu myšlienku nepodporila, ale navrhla ju okamžite zrušiť. Protokol zo zasadnutia pripájam link A telefón som samozrejme okamžite zdvihol, ale boli ste na dovolenke, tak som hovoril s riaditeľom magistrátu. Pobúrenie poslancov nastalo až po jeho informáciách.

O tom, že zmotaním 11 neporovnateľných činností do jednej súťaže, namiesto 11 samostatných súťaži, ste vlastne zmarili jej zmysel a Bratislavčanov tak pripravili o riadnu časť z tých 36 miliónov Eur, ktoré Bratislava tak zúfalo potrebuje, už ani nebudem hovoriť.

A Vaše vyjadrenie médiám, že ste o súťaži nepovedali, pretože sa poslanci nepýtali, je na sklonku Vášho primátorovania smutným epitafom Vašich predvolebných sľubov.

Vážený pán primátor, je mi ľúto, ale Vaše ubezpečenia o transparentnosti už nie sú hodné ani deravý groš. Ak človek, ktorý si z transparentnosti urobil politickú postať, nemá hanbu protizákonne zobrať od Komunálnej poisťovne desaťtisíc eur a ešte o tom dlhodobo klamať verejnosti, je to jasný signál, že Vaša činnosť musí byť podrobená tej najprísnejšej kontrole.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?