Odpoveď primátorovi Ftáčnikovi: Mám problém keď mesto plytvá

Autor: Ivo Nesrovnal | 15.8.2013 o 22:26 | (upravené 16.8.2013 o 8:47) Karma článku: 13,66 | Prečítané:  629x

Vážený pán primátor, Sťažujete sa na  nepresnosti, zamlčania a zavádzania.  Spôsobili ste ich Vy sám.  Nepresnosti, zamlčania a zavádzania  sprevádzajú  totiž  Vašu súťaž od jej začiatku.

Po poriadku:

Že súťaž zrušíte ak vygeneruje iba jedného víťaza v jej podmienkach nikde nie je. K tomu ste sa odhodlali až po tlaku verejnosti, po zmanipulovaných a zrušených súťažiach na postrek komárov alebo nákup trolejbusov.

Súťaž na 36 (vrátane DPH) miliónov Eur Vám údajne odporučili  „odborníci" po vykonanom  „audite".  Najprv ste tvrdili, že audit ste vypracovali v spolupráci so Slovenskou asociáciou Facility menežmentu. Teraz už hovoríte, že sa na ňom zúčastnili aj „odborníci" z magistrátu. Bohužiaľ, dokument, resp. súbor popísaných hárkov papiera, ktorý ste predložili na rokovanie mimoriadnej finančnej komisie žiadnym auditom nie je. Je bez autora, nepodpísaný a bez dátumu. Médiám ste povedali, že nie je  Vaším problémom, že autor audit nepodpísal. Aké prosté. Žiaľ, je to problém. A veľký a  Váš.  Znamená to totiž, že žiadny audit neexistuje a zadanie sa neopiera o žiadne odborné dáta, ale je Vašim (resp. kohosi v pozadí) zbožným prianím.

Naďalej trvám na tom, že súťaž je v rozpore so zákonom č. 377/1990 o Bratislave. Podľa §  11, čl. 5 písm. d) zákona je Mestskému zastupiteľstvu okrem iného vyhradené schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa majetku Bratislavy a kontrolovať hospodárenie s ním. Zákon schválne neurčuje ktoré úkony konkrétne, či predaj, prenájom, zverenie do správy atď. Ide  o všetky úkony, pokiaľ sú dôležité.  Zverenie správy a údržby majetku 118 objektov, 35 organizácií na 8 rokov podľa Vás nie je dôležité pre mesto? Áno na 8 rokov, nie na 4, súťažné podmienky predĺženie umožňujú a síce rokovacím konaním t.j. opäť bez vedomia verejnosti.  Nuž my si myslíme, že to je dôležité, až zásadné  a  myslí si to aj zákonodarca a preto zákon obsahuje túto povinnosť, ktorú Vy opätovne a úmyselne porušujete.

Zásady hospodárenia, na ktoré sa odvolávate upravujú iné veci, túto problematiku nie a ani nemusia, pretože to upravuje zákon, ako norma vyššej právnej sily.

O komisii s poslancami, ktorá má uchádzačov vyberať ste začali hovoriť tiež až teraz. Dúfam iba, že to nebude ďalšia Ftáčnikovská kvázi komisia, s väčšinou úradníkov a neposlancov, kde poslanci nemôžu ani účinne hlasovať, ako je to na meste zvykom (viď súťaž na opravu Starého mosta).

O maximálnej netransparentnosti som presvedčený viac ako predtým.  Súťaž nebola ani v operatívnej porade primátora, nevedeli o nej poslanci ani kontrolór. Ale predovšetkým ste porušili Vaše vlastné sľuby dané vo Vašom  Volebnom programe a  Protikorupčnom minime.

Volebný program Milana Ftáčnika, časť 1, tretia odrážka:  „včas informovať verejnosť o závažných zámeroch mesta a organizovať verejné diskusie k nim". link. O tomto zásadnom zámere ste na stránke mesta informovali 18. júla, t.j. tri týždne po jej vyhlásení v Európskom vestníku.

Ešte horšie ja Vaše Protikorupčné minimum, časť I, Nakladanie s verejným majetkom, bod 4, posledná veta: „ Oznámenie o súťaži zverejniť spravidla minimálne 30 dní pred jej konaním" link.. Verejnosť ste informovali skoro 7 týždňov dní po termíne!! Keď už sa s podmienkami súťaže samozrejme nedalo nič urobiť. Mimochodom, ako sa na správneho menežéra patri, aj Protikorupčné minimum visí na stránke mesta v odlišných verziách.

Finančná komisia Vašu myšlienku nepodporila, ale navrhla ju okamžite zrušiť. Protokol zo zasadnutia pripájam link A telefón som samozrejme okamžite zdvihol, ale boli ste na dovolenke, tak som hovoril s riaditeľom magistrátu. Pobúrenie poslancov nastalo až po jeho informáciách.

O tom, že zmotaním 11 neporovnateľných činností do jednej súťaže, namiesto 11 samostatných súťaži, ste vlastne zmarili jej zmysel a Bratislavčanov tak pripravili o riadnu časť z tých 36 miliónov Eur, ktoré Bratislava tak zúfalo potrebuje, už ani nebudem hovoriť.

A Vaše vyjadrenie médiám, že ste o súťaži nepovedali, pretože sa poslanci nepýtali, je na sklonku Vášho primátorovania smutným epitafom Vašich predvolebných sľubov.

Vážený pán primátor, je mi ľúto, ale Vaše ubezpečenia o transparentnosti už nie sú hodné ani deravý groš. Ak človek, ktorý si z transparentnosti urobil politickú postať, nemá hanbu protizákonne zobrať od Komunálnej poisťovne desaťtisíc eur a ešte o tom dlhodobo klamať verejnosti, je to jasný signál, že Vaša činnosť musí byť podrobená tej najprísnejšej kontrole.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?