Výzva primátorovi Ftáčnikovi na zastavenie netransparentnej súťaže

Autor: Ivo Nesrovnal | 29.7.2013 o 11:22 | (upravené 29.7.2013 o 13:21) Karma článku: 12,63 | Prečítané:  1438x

Vážený pán primátor, Z webovej stránky hl. m Bratislavy som sa dozvedel, že mesto vyhlásilo užšiu súťaž na správu mestského majetku. Informáciu o súťaži ste zverejnili zhruba 14 dní pred uplynutím lehoty. Podľa zverejnených informáci (v európskom vestníku) sa môžu záujemcovia uchádzať až o 30 miliónov Eur na obdobie štyroch rokov. Víťaz má zabezpečovať pre mesto komplexné činnosti spojené s prevádzkou a údržbou nehnuteľností, do ktorých patria aj stavebné práce, požiarna ochrana, obsluha tepelno-technických zariadení, zimná a letná údržba komunikácií, odpratávanie snehu, strážna služba, či upratovanie a kosenie. Odvolávate sa na audit, ktorý malo mesto realizovavať v spolupráci so Slovenskou asociácou Facility managementu minulý rok.

Pokiaľ viem, tak nikomu z poslancov, členov príslušnej komisie, nie je bližšie známy audit, na ktorý sa odvolávate a ani vzťah mesta k Slovenskej asociácií Facility managementu, kde je členom  firma Slovclean spájaná s poslancom Borguľom. Spôsob akým sa vyberal majetok a stanovovali kritériá súťaže práve v takých objemoch, napr. obrat 10 mil Eur za tri roky, bankový úver na 3 mil Eur, 150 spravovaných objektov atd. vyvoláva radu otázok. Zvereniu správy majetku za 30 miliónov Eur, čo je cca. 15% ročného rozpočtu mesta, musí predchádzať seriózna analýza potrebnosti, zdrojov mesta, nákladov a výnosov takejto operácie a musí prejsť verejnou diskusiou, minimálne na úrovni odborných poslaneckých komisií. Dvojnásobne to platí v takej ťažkej finančnej situácií, v akej sa Bratislava nachádza.

Vážený pán primátor, zverenie takéhoto objemu majetku na obdobie štyroch rokov bez vedomia a spolupráce mestského zastupiteľstva, či aspoň príslušnej poslaneckej komisi, ktorá je za týmto účelom zriadená, do správy súkromných osôb je nielen v rozpore so všetkými Vami proklamovanými zásadami transparentnosti a otvorenosti a s Vaším Protikorupčným minimom. Je v priamom rozpore so zákonom č. 377/1990 o hl. m. SR Bratislave. Podľa paragrafu 11, odst. 5, písm. d) tohoto zákona je mestskému zastupiteľstvu vyhradené schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa majetku mesta a kontrolovať hospodárenie s ním. Zverenie takéhoto objemu mestského majetku do správy tretej osobe na obdobie štyroch rokov, s možnosťou predĺženia, takýmto úkonom jednoznačne je.

Vážený pán primátor, žiadam Vás, aby ste túto "súťaž" včas zastavili, vierohodne vysvetlili jej potrebu a výhody pre mesto, odkiaľ na to mesto zoberie prostriedky,  spôsob, akým sa stanovili jej kritériá a umožnili poslancom sa takýmto závažným krokom seriózne zaoberať tak, ako v iných prípadoch nakladania s majetkom mesta.

Starostlivosť o mestský majetok je našou spoločnou úlohou, ale Vaše jednostranné kroky sú v rozpore so zákonom o Bratislave a vzbudzujú obavy z netransparentnosti a snahy obísť volených zástupcov Bratislavčanov.

S pozdravom,                                                                    Bratislava, 26.07.2013

 

JUDr. Ivo Nesrovnal

Predseda komisie pre finančnú stratégiu a správu a podnikanie s majetkom mesta a predseda Poslaneckého grémia zastupiteľstva hl.m SR Bratislavy

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?