Výzva primátorovi Ftáčnikovi na zastavenie netransparentnej súťaže

Autor: Ivo Nesrovnal | 29.7.2013 o 11:22 | (upravené 29.7.2013 o 13:21) Karma článku: 12,63 | Prečítané:  1437x

Vážený pán primátor, Z webovej stránky hl. m Bratislavy som sa dozvedel, že mesto vyhlásilo užšiu súťaž na správu mestského majetku. Informáciu o súťaži ste zverejnili zhruba 14 dní pred uplynutím lehoty. Podľa zverejnených informáci (v európskom vestníku) sa môžu záujemcovia uchádzať až o 30 miliónov Eur na obdobie štyroch rokov. Víťaz má zabezpečovať pre mesto komplexné činnosti spojené s prevádzkou a údržbou nehnuteľností, do ktorých patria aj stavebné práce, požiarna ochrana, obsluha tepelno-technických zariadení, zimná a letná údržba komunikácií, odpratávanie snehu, strážna služba, či upratovanie a kosenie. Odvolávate sa na audit, ktorý malo mesto realizovavať v spolupráci so Slovenskou asociácou Facility managementu minulý rok.

Pokiaľ viem, tak nikomu z poslancov, členov príslušnej komisie, nie je bližšie známy audit, na ktorý sa odvolávate a ani vzťah mesta k Slovenskej asociácií Facility managementu, kde je členom  firma Slovclean spájaná s poslancom Borguľom. Spôsob akým sa vyberal majetok a stanovovali kritériá súťaže práve v takých objemoch, napr. obrat 10 mil Eur za tri roky, bankový úver na 3 mil Eur, 150 spravovaných objektov atd. vyvoláva radu otázok. Zvereniu správy majetku za 30 miliónov Eur, čo je cca. 15% ročného rozpočtu mesta, musí predchádzať seriózna analýza potrebnosti, zdrojov mesta, nákladov a výnosov takejto operácie a musí prejsť verejnou diskusiou, minimálne na úrovni odborných poslaneckých komisií. Dvojnásobne to platí v takej ťažkej finančnej situácií, v akej sa Bratislava nachádza.

Vážený pán primátor, zverenie takéhoto objemu majetku na obdobie štyroch rokov bez vedomia a spolupráce mestského zastupiteľstva, či aspoň príslušnej poslaneckej komisi, ktorá je za týmto účelom zriadená, do správy súkromných osôb je nielen v rozpore so všetkými Vami proklamovanými zásadami transparentnosti a otvorenosti a s Vaším Protikorupčným minimom. Je v priamom rozpore so zákonom č. 377/1990 o hl. m. SR Bratislave. Podľa paragrafu 11, odst. 5, písm. d) tohoto zákona je mestskému zastupiteľstvu vyhradené schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa majetku mesta a kontrolovať hospodárenie s ním. Zverenie takéhoto objemu mestského majetku do správy tretej osobe na obdobie štyroch rokov, s možnosťou predĺženia, takýmto úkonom jednoznačne je.

Vážený pán primátor, žiadam Vás, aby ste túto "súťaž" včas zastavili, vierohodne vysvetlili jej potrebu a výhody pre mesto, odkiaľ na to mesto zoberie prostriedky,  spôsob, akým sa stanovili jej kritériá a umožnili poslancom sa takýmto závažným krokom seriózne zaoberať tak, ako v iných prípadoch nakladania s majetkom mesta.

Starostlivosť o mestský majetok je našou spoločnou úlohou, ale Vaše jednostranné kroky sú v rozpore so zákonom o Bratislave a vzbudzujú obavy z netransparentnosti a snahy obísť volených zástupcov Bratislavčanov.

S pozdravom,                                                                    Bratislava, 26.07.2013

 

JUDr. Ivo Nesrovnal

Predseda komisie pre finančnú stratégiu a správu a podnikanie s majetkom mesta a predseda Poslaneckého grémia zastupiteľstva hl.m SR Bratislavy

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?