Stará tržnica vyhrala, SMERu a Budajovi navzdory

Autor: Ivo Nesrovnal | 10.2.2013 o 12:39 | (upravené 10.2.2013 o 15:04) Karma článku: 12,00 | Prečítané:  1760x

V podstate nebolo čo riešiť.  Vzácny mestský priestor chátral bez využitia. BKIS napriek snahe potenciál tržnice nevyužilo. Stará tržnica sa stala ďalšou ranou na zjazvenej tvári bratislavských verejných priestorov. Projekt Vráťme život do Starej tržnice spadol mestu do lona, ako zázrak. Lepších ľudí a projekt nenájdeme. Všetci súhlasili. Nebolo čo riešiť. Do hry ale vstúpili Smer a pán  Budaj.

Keď v októbri 2011 mestské zastupiteľstvo odmietlo nominantov Ftáčnikových komisií (bol som členom jednej, väčšina úradníkov, žiadna verejnosť) na riaditeľov BKIS a STARZu, primátor sa urazil, materiál stiahol a nad témou sa zavrela voda. Vyzeralo, že nadobro.

To by sme ale podcenili SMER resp. nim podporovaného primátora Ftáčnika. Starý materiál s vymenovaním riaditeľov mestských organizácií, resp. iba jeho názov, sa záhadne objavil na programe ostatného zastupiteľstva. Primátor Ftáčnik síce verbálne odmietol reči o výmene odmietnutých riaditeľov za podporu projektu Aliancie Stará tržnica, ale strom poznáš po ovocí, človeka podľa skutkov. Inými slovami, nie je dôležité kto čo hovorí, ale kto čo robí. Návrh bol na stole.  Náš klub SDKÚ-DS, Most-Híd, ale aj iné kluby sa jasne vyslovili proti a bolo jasné, že tento návrh nemal šancu prejsť. Primátor ho teda z programu rokovania zastupiteľstva radšej stiahol. Po stiahnutí návrhu na riaditeľov ale primátor informoval prekvapených poslancov, že sťahuje aj ďalší materiál - Starú tržnicu. Ako dôvod uviedol prianie poslancov. To mu ale hneď viacerí vyvrátili, čiže stiahnutie bolo okamžite bezdôvodné. Našťastie sme sa rýchlo spamätali a poslaneckým návrhom nášho klubu projekt vrátili na program rokovania. Proti návrhu primátora Ftáčnika. Mohol tak urobiť sám, keďže údajné dôvody stiahnutia poslanci okamžite vyvrátili. Neurobil a stiahol. Vysvetlenie sa ponúka iba jedno. Nedostal riaditeľov, chcel potopiť tržnicu.

Od jesene 2012 je projekt Aliancie Stará tržnica prístupný verejnosti. Je na internete, každý, kto chcel, ho mohol komentovať, diskutovať s autormi, kritizovať, navrhovať iné riešenia. Každý kto chcel, mohol. Času bolo dosť. Autori sa s každým ochotne stretli, vysvetlili, mnohé návrhy akceptovali, aj návrhy finančnej komisie, aj tie od BKIS, aj ďalšie. Vyzeralo, že sú všetci spokojní a materiál má po pol roku verejnej diskusie širokú podporu. Argumenty o súťaži boli v tejto situácií smiešne a zástupné.

To by sme ale podcenili pána Budaja. Mestská rada 24.01.2013 návrh Aliancie šokujúco nepodporila. Proti projektu zásadne vystúpil -zástanca občianskeho aktivizmu zdola - Ján Budaj. Asi to nebola tá správna občianska iniciatíva. Vyvrcholenie prišlo na štvrtkovom zastupiteľstve. Z prejavov pána Budaja sme mali pocit, že Aliancia Stará tržnica, týchto 11 výnimočných bratislavských osobností, pol roka vysvetľujúcich každému a všetko, je sprisahanie prehnitých politických strán,  temná politická mafia a zákulisná machinácia.  Neveriacky sme sa s kolegami na seba pozerali. Prvým námestníckym činom Jána Budaja je podraziť tento jedinečný projekt, občiansku iniciatívu pár excellence, aká nemá v posledných rokoch v Bratislave páru? To jsou paradoxy pane Vaněk, že?

Naštastie, ani SMERu ani Jánovi Budajovi sa nepodarilo zlomiť dôveru, ktorú Aliancia Stará tržnica u väčšiny súdnych poslancov získala svojim profesionálnym prístupom, obetavosťou, otvorenosťou, úprimnosťou, nadšením pre Bratislavu a kvalitou predloženého projektu. Lepší projekt a ľudí jednoducho nenájdeme, nevysúťažíme (a presne na tieto prípady zákon pamätá hlasovaním s osobitným zreteľom). Všimli si to aj primátor Ftáčnik a Ján Budaj, ktorí na konci rokovania otočili o 180°, rýchlo preskočili na stranu väčšiny a v trápnom rozpore so svojimi predchádzajúcimi návrhmi projekt nakoniec podporili.  Takže proti tržnici zostal iba SMER, ako inak.

Proti gustu žiaden dišputát.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?