Výškové stavby v Bratislave, výzva primátorovi Ftáčnikovi

Autor: Ivo Nesrovnal | 18.4.2012 o 16:52 | (upravené 18.4.2012 o 16:59) Karma článku: 7,65 | Prečítané:  1159x

Vážený pán primátor, prijatie koncepcie výškovej zástavby mesta  a regulácia chaotickej výstavby boli jednými z Vašich predvolebných sľubov.  Pomaly sa blíži polovica volebného obdobia a ani jeden z týchto sľubov sa zatiaľ nezačal plniť. V Bratislave na najrôznejších miestach vyrastajú, alebo sa chystajú,  ďalšie výškové budovy a o koncepcia výstavby evidentne stále neexistuje.

O nevhodne umiestňovaných výškových stavbách a porušovaní výškových pravidiel sa dávno hovorí nielen na stretnutiach aktivistov, ale aj na odborných fórach. Bratislavská verejnosť už dlho volá po výškovej regulácii výstavby. Jej neexistencia spôsobila dnešný nepriaznivý urbanistický obraz Bratislavy. Ale nielen to. Ignorovanie urbanistických pravidiel vnáša do života mesta a komunít nepokoj a chaos a tak priamo znižuje kvalitu života Bratislavčanov. O nepriaznivom vplyve na návštevníkov a stratách z turistického ruchu ani nehovoriac. Je to neprijateľný stav.

Magistrát chystá ďalšiu zmenu územného plánu, pod číslom 03. Jej súčasťou by mali byť aj metodologické zmeny pri posudzovaní limitov prípustnej zastavanosti územia. To znamená aj výšková regulácia.

Dovoľujeme si Vás preto požiadať a vyzvať, aby sa o uvažovaných zmenách a výškovej regulácii  viedla riadna odborná verejná diskusia a to ešte pred ich predložením poslancom na schválenie. Chceme sa vyvarovať situácie spred pol roka, kedy boli poslanci pri schvaľovaní zmien a doplnkov územného plánu 02 postavení pred hotovú vec. Navrhujeme podobné stretnutia s odbornou verejnosťou, aké magistrát zorganizoval pri projektoch PKO, Vydrica, či Zuckermandel. Diskusiu za účasti urbanistov, architektov, sociológov, psychológov a ďalších odborníkov na komunálny rozvoj.

Ďalšia vec, ktorá priamo súvisí so zlým urbanistickým obrazom Bratislavy je podvodná prax developerov dodatočne zvyšovať stavby oproti pôvodným projektom zneužívaním ustanovenia stavebného zákona o zmene stavby pred dokončením (par. 68). Domnievame sa, že zmyslom tohto ustanovenia nie je dodatočne  navyšovať objem a rozmery stavby oproti stavebnému povoleniu, ale možnosť reflektovať dodatočné malé zmeny stavieb plynúce z výstavby. Prax je bohužiaľ iná a neféroví developeri masívne zneužívajú toto ustanovenie, aby za chrbtom verejnosti, a v podstate na jej účet, zvýšili ziskovosť svojich projektov, viď prípad Retro v Ružinove.

Obraciame sa preto na Vás so žiadosťou, aby ste využili podporu strany SMER-SD a presadil v parlamente takú novelizáciu - spresnenie,  tohto paragrafu 68, ktorá by do budúcna vylučovala jeho zneužívanie nepoctivými developermi na vlastné obohatenie na úkor Bratislavy. Nech strana SMER -SD začne vracať  Bratislavčanom podporu, ktorej sa jej aj Vaším prostredníctvom dostalo.

Máme už deliberačné fóra, verejné diskusie, otvorenú samosprávu,  protikorupčné minimum atď. To je všetko dobré, ale  iba slová nestačia. Je čas konať.

 

S pozdravom

Ivo Nesrovnal

Predseda klubu SDKÚ-DS Most-Híd

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?